×

Konkurs o Gucinie

Czas na rozstrzygnięcie naszego konkursu o Gucinie 🙂

Kiedy wymyślaliśmy ten konkurs, idąc w deszczu w Morysinie, zainspirowani przez Maćka, który do Gucina chciał sie wybrać, bo nie był nigdy… (dzięki Maciek!) …przewidywaliśmy, że to może nie być łatwe zadanie. To trudny teren, obok bagno…

Kiedy w kolejnych dniach wybraliśmy się, żeby zrobić zdjęcia z góry, to wiedzieliśmy, że… do Gucina prędzej dałoby się dopłynąć niż dojść.

Tym bardziej wielkie brawa dla wszystkich zwycięzców 🙂 Wiadomość o odbiorze nagród wyślemy do Was w wiadomościach prywatnych.

Gucin Gaj to obok Natolina i Morysina jedna z rezydencji leżących na terenie dóbr wilanowskich. Powstał na początku XIX wieku. Wszystkie trzy nazwy nawiązują do imion wnuków Stanisława Kostki Potockiego (Natalia, Maurycy, August…)

To był ogród z pawilonem mieszkalnym i romantycznymi rzeźbami, otoczony drzewami posadzonymi przez znanych ludzi z epoki. Wszystko uległo z czasem zniszczeniu, zachowały się tylko katakumby, w których czasem zimują nietoperze. Podziemne korytarze w 2021 roku zostały zinwentaryzowane przez miasto przy użyciu skanera laserowego.

Tyle tajemnic, tak blisko… Cieszymy się, że udało nam się zwrócić Waszą uwagę na to zapomniane tajemnicze miejsce w naszej okolicy.

Dziękujemy za zdjęcia oraz wiadomości (także te bez zdjęć) z informacjami o Gucinie.

Ula jako pierwsza wskazała, o który Gucin chodzi (wpiszcie w apce mapy Gucin Gaj), zaś Tomek napisał, że sarkofag ku czci Stanisława Kostki Potockiego, który obecnie stoi w Parku przy Pałacu w Wilanowie początkowo znajdował się właśnie w Gucin Gaju.

Dominika i Mariusz dotarli najdalej, wielkie brawa dla Was, dziękujemy za zdjęcia! Dominika przedzierała się od strony cmentarza i ulicy Przy Grobli, a Mariusz od ulicy Arbuzowej.

Partnerem Projektu Urzecze w Fotografii jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.