×

Urzecze w fotografii 2022

Za nami druga edycja „Urzecza w fotografii”, naszego autorskiego projektu, wynikającego z pasji i fascynacji tą historią.

Urzecze to mikroregion etnograficzny, który w swoim zasięgu miał część Warszawy, rozciągał się po obydwu stronach Wisły, między dawnymi ujściami rzek Pilicy i Wilgi a Siekierkami i Saską Kępą. To mniej więcej trzysta lat historii, tak bliskiej, a jednak niezbyt znanej.

Uczestnicy sobotniego spotkania mieli okazję obejrzeć unikatowy dokument – jedyny film o Urzeczu – „Zaginione Urzecze” reżysera Adama Rogali i operatora Wiktora Strumiłło, który miał swoją światową premierę w 2021 roku, podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przepiękną, klimatyczną muzykę do filmu stworzyła Kapela ze Wsi Warszawa.

Panie Adamie, dziękujemy, że nas Pan odwiedził i podzielił się z nami swoimi opowieściami, które dopełniły film.

Dziękujemy, wszystkim, którzy z nami byli w Centrum Kultury Wilanów, mamy nadzieję, że teraz i Wam ta historia staje się bliższa, a miejsce w którym mieszkacie zyskuje nowe oblicze.

Pokaz filmu i rozmowę z reżyserem dopełniły zdjęcia autorstwa członków Klubu Fotograficznego Centrum Kultury Wilanów, nasze opowieści oraz wskazówki, gdzie w okolicy warto wybrać się na zdjęcia.

Moglibyśmy napisać, że tym samym „Urzecze w fotografii 2022” przechodzi do historii, ale nie – przed nami jeszcze wystawa zdjęć uczestników sobotniego spotkania, na którą zaprosimy Was w listopadzie.

Uczestników spotkania prosimy o przesłanie jednego wybranego zdjęcia z Wilanowa, najlepiej jeśli będzie nawiązywało do opowieści, które snuliśmy w sobotę. Termin nadsyłania zdjęć to 30 września. Zdjęcia powinny mieć rozdzielczość 300 dpi i min. 3000 pikseli na dłuższym boku. Prosimy o przesyłanie na adres urzeczewfotografii (at) gmail.com

Dziękujemy i do zobaczenia!

Amina Księżopolska

Arkadiusz Obszyński