×

Podsumowanie roku 2023/24

Dzień dobry w lipcu! To brzmi jak wakacje, więc to dobry moment na podsumowanie tego roku szkolnego… trzeciego roku działania Klubu Fotograficznego przy Centrum Kultury Wilanów

Klub to przede wszystkim ludzie – miłośnicy fotografii, których łączy wspólna pasja. Niektórzy są z nami od samego początku, ale wiele osób dopiero w tym roku do nas dołączyło. Kto się nadal waha… zapraszamy od września! Zawsze jest dobry moment, żeby znaleźć czas i przestrzeń na swoją pasję 🙂

Klub Fotograficzny stworzyliśmy na kanwie warsztatów etnograficzno – fotograficznych “Urzecze w fotografii”. Chcieliśmy dalej dzielić się naszą wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami – wspierać rozwój tych, którzy mówią „ale ja nie potrafię robić zdjęć”.

Chcieliśmy stworzyć punkt wyjścia do plenerów, wyjazdów, wspólnych wypadów na zdjęcia, ruszyć z domu tych którzy „dajcie-spokój-nigdy nie wstaną na wschód słońca”.

Przestrzeń do gadania o zdjęciach, o znaczeniu fotografii, dyskusji o sprzęcie…

Przestrzeń do przyjaznego dzielenia się swoimi zdjęciami – do ośmielenia tych, którzy „chowają zdjęcia po szufladach”…

Podstawą były nasze cotygodniowe spotkania w Centrum Kultury Wilanów – we wtorki spotykał się ”dorosły” Klub, a w piątki prowadziliśmy warsztaty w ramach Kółka Fotograficznego.

Dorośli, młodzież, ale i mieliśmy w tym roku ogromną przyjemność współpracować bliżej z naszymi wilanowskimi Seniorami.

To nie tylko spotkania, ale i plenery. Byliśmy nieraz w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ale odwiedziliśmy też nową kładkę nad Wisłą. Tematycznie – zrobiliśmy lomo plener w ogrodach BUW i lata ’30 na Moście Gdańskim. Wiosną odwiedzaliśmy Jeziorka Czerniakowskie, Powsinkowskie i Wilanowskie. Tradycyjnie w listopadzie byliśmy na Cmentarzu Ewangelickim na Kępie Zawadowskiej, na kiszeniu kapusty i powsińskich dożynkach…

..bo przecież te wszystkie działania mają swój początek w Urzeczu. W tym roku zorganizowaliśmy więc trzecią edycję Urzecza w Fotografii, a Partnerem wydarzenia był Sejmik Województwa Mazowieckiego Kocham Mazowsze. Dzięki temu mogliśmy zorganizować plenery wyjazdowe do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim oraz do Czerska, gdzie dzięki opowieściom Patryka Zduńczyka bliżej poznaliśmy także Kuchnia Urzecza. Spacerowaliśmy po Morysinie i szukaliśmy Gucin Gaju, a to wszystko mogliście zobaczyć na wystawie Urzecze w Fotografii prezentowanej w CKW w Alto Wilanów. Zaś pewne szarobure jesienne popołudnie rozruszaliśmy dzięki Nocnemu Urzeczu, konkursowi fotograficznemu na bazie idei Fotomaratonu.

Skoro o tym mowa, to ten rok to także III edycja Wilanowski Fotomaraton. To gra plenerowa na terenie Wilanowa w czasie której trzeba było wykonać 6 zdjęć obrazując 6 haseł w ciągu 6 godzin – naszymi Partnerami i fundatorami nagród byli Dzielnica Wilanów, Centrum Kultury Wilanów, Royal Wilanów, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Centrum Sportu Wilanów.

Za nami także trzy plenery wyjazdowe – Berlin, Bieszczady i czeska Praga. Wystawę z Pragi mogliście obejrzeć przy Kolegiackiej 3, a już niedługo w tym miejscu będziecie mogli obejrzeć część naszych zdjęć z wyjazdu do Berlina.

Klub to także możliwość spotkania z gośćmi – w tym roku byli to fotografka Dominika Dzikowska twórczyni Kobiecej Fotoszkoły, fotografowie Tomasz Lazar i Wiktor Strumiłło oraz modelka Kaja Kulesza.

Dzięki inspiracji jednej z naszych Klubowiczek – Alice Rekish wspólnie przeprowadziliśmy projekt fotograficzny – 7 grzechów. Praca projektowa z taką dużą grupą nie była łatwa, ale takie wyzwania lubimy najbardziej. Zrobiliśmy to! Wspólnie! Od pomysłu, przez planowanie, organizacje sesji, przez zdjęcia, obróbkę i selekcję materiału. Prezentacją tego projektu rozpoczniemy kolejny, IV rok Klubu Fotograficznego.

Fajnie się to wspomina, ale jeszcze fajniej śledzi i ogląda zdjęcia naszych Klubowiczów… dziękujemy, że jesteście z nami, że nas inspirujecie, że Wam się po prostu chce! Każdy jest niesamowitą indywidualnością ze swoim niepowtarzalnym spojrzeniem na świat, ale razem – macie niesamowitą energię, który my możemy odbijać. Dziękujemy Wam za ten rok!

Dziękujemy też tym, którzy wspierają nasze szalone inicjatywy i pomagają nam – także formalnie – rozwijać tę fotograficzną społeczność i gdzieś w przyszłości spełnić marzenie o tym, żeby Wilanów był najbardziej fotograficzną dzielnicą Warszawy – Robert Woźniak, Dyrektor Centrum Kultury Wilanów, Ludwik Rakowski, Burmistrz Dzielnicy Wilanów, Artur Buczyński, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wilanów – dziękujemy!

Zaś w poniedziałek zaczynamy naszą wakacyjną przygodę z fotoreportażem…

Do zobaczenia!

Amina Księżopolska

Arkadiusz Obszyński